Doprava zdarma při nákupu nad 599 Kč

Skutečná audiokarta může vypadat trošku jinak,
ale neboj, jedině hezčí.

Klasické příběhy – Angličtina

Výběr libovolné audioknihy z kolekce při aktivaci.

99,00 

Dostupnost: Skladem

Autor

Interpret

Délka

1:05 h

Jazyk

Anglicky

Vydavatel

Typ audiokarty

V kolekci Klasické příběhy – Angličtina si můžeš vybrat z těchto audioknih:

 • 20000 Leagues Under The Sea (EN)
 • Robinson Crusoe (EN)
 • Stories of Sherlock Holmes (EN)
 • The Canterville Ghost (EN)
 • The Three Musketeers (EN)
 • White Fang (EN)
 • Anne of Green Gables (EN)
 • The Call of the Wild (EN)
 • David Copperfield (EN)
 • Destination Karminia (EN)
 • Dracula (EN)
 • Dubliners (EN)
 • The Egyptian Souvenir (EN)
 • A Faraway World (EN)
 • Frankenstein (EN)
 • The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket (EN)
 • Great Expectations (EN)
 • The Great Gatsby (EN)
 • Gulliver’s Travels (EN)
 • Heart of Darkness (EN)
 • The Hound of the Baskervilles (EN)
 • In Search of a Missing Friend (EN)
 • Jane Eyre (EN)
 • A Midsummer Night’s Dream (EN)
 • Mrs Dalloway (EN)
 • Oliver Twist (EN)
 • The Picture of Dorian Gray (EN)
 • Pride and Prejudice (EN)
 • Robin Hood (EN)
 • Romeo and Juliet (EN)
 • The Secret Garden (EN)
 • Sense and Sensibility (EN)
 • Stories of Mystery and Suspense (EN)
 • The Adventures of Tom Sawyer (EN)
 • The turn of the Screw (EN)
 • Val’s Diary (EN)
 • Wuthering Heights (EN)
 • Macbeth (EN)

20000 Leagues Under The Sea (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

Audiokniha 20000 Leagues Under The Sea  obsahuje slavný dobrodružný román, jehož autorem je Jules Verne, namluvený v angličtině rodilým mluvčím. Jeden z nejznámějších románu francouzského spisovatele Julesa Verna patří mezi klasiky dobrodružné a vědeckofantastické literatury. Příběh o tajuplném kapitánu Nemovi a jeho ponorce zvané Nautilus, která brouzdá v hloubkách oceánů, je znám snad každému dítěti. Trosečníci z lodi Abraham Lincoln mají Nautilus poznat opravdu zblízka. Kapitán Nemo si však navýsost cení svého tajemství, podaří se zachráněným utéct z podmořského vězení?

 

Ukázka z audioknihy

 

Robinson Crusoe (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

Audiokniha Robinson Crusoe  obsahuje klasický příběh, jehož autorem je Daniel Defoe, vyprávěný rodilým mluvčím v angličtině. Dobrodružný příběh Robinsona Crusoe, mladíka, který se tolik chtěl stát námořníkem, až nakonec ztroskotal na pustém ostrově, čas od času navštěvovaném lidožrouty. Během několika let se zde naučil přežít, zdokonalil se v lovu zvěře a z nevycválaného mladíka se stal šikovný, ošlehaný a zručný muž. Nakonec získal i přítele v podobě zachráněného domorodce Pátka, jehož chtěli jeho vlastní druhové obětovat. Po dlouhých letech se mu také konečně naskýtá i možnost vrátit se domů…

 

Ukázka z audioknihy

 

Stories of Sherlock Holmes (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

Audiokniha Stories of Sherlock Holmes obsahuje povídky Arthura Conana Doyla o dobrodružstvích jeho nejslavnějšího detektiva v anglickém jazyce, mluvené rodilým mluvčím. Sherlock Holmes a jeho věrný pomocník, doktor Watson jsou na stopách několika dalších záhad. V prvním případu, The Boscombe Valley Mystery, prošetřují záhadnou vraždu v Herefordshiru, k jejímuž řešení bude třeba rozplést jako vždy složitou síť vztahů. The Adventure of Blue Carbuncle je záhadou husy a klobouku, která bude rovněž tvrdším oříškem, než jak se zdá na začátku. The Adventure of Silver Blaze – Stříbrný lysáček je jeden z nejdražších dostihových koní, který krátce před důležitým dostihem zmizí. Jeho trenér je vzápětí nalezen mrtev. K vyřešení záhady je přizván Sherlock Holmes… The Adventure of The Copper Beeches nás zavede do Winchesteru, kde se setkává s vychovatelkou, jenž ke své práci musí přistupovat za velmi zvláštních podmínek.

 

Ukázka z audioknihy

 

The Canterville Ghost (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

Audiokniha The Canterville Ghost obsahuje klasické dílo, jehož autorem je Oscar Wilde, namluvené rodilým mluvčím v angličtině.
Americký diplomat Otis se svou rodinou se přistěhuje do starého sídla Canterville i přesto, že jej všichni varují, že v zámku straší. Otisovi jsou však rodina nebojácná a krvavé skvrny či chřestění řetězů ji jen tak neodradí. Jedna z dcer, Virginie, však ve strašidle objeví lidskou část a pomůže mu dojít konečného klidu.

 

Ukázka z audioknihy

 

The Three Musketeers (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

Audiokniha The Three Musketeers obsahuje nejznámější dílo, jehož autorem je Alexandre Dumas, mluvené v angličtině rodilým mluvčím. Slavný historický román o touze po dobrodružství, cti a síle přátelství. Děj je zasazen do 17. století období obléhání francouzského La Rochelle. Mladý D´Artagnan je sice chudý mladík, ale ze všeho nejvíc touží stát se váženým mušketýrem. Svou ztřeštěností si však spíše cestu mezi mušketýry zavírá, když se nepohodne hned s třemi nejlepšími – Athosem, Porthosem a Aramisem. Tito se však brzy v rámci souboje dostanou na jednu stranu a svorně od té chvíle razí heslo: Jeden za všechny, všichni za jednoho. Díky této zásadě pak čtveřice neohrožených mušketýrů rozplétá intriky kardinála Richelieu, který chce za každou cenu sesadit z trůnu královnu Annu.

 

Ukázka z audioknihy

 

White Fang (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

AudioknihaWhite Fang audiokniha obsahuje slavné dílo spisovatele Jacka Londona, které v angličtině předčítá rodilý mluvčí. Bílý tesák je příběhem o neúprosném zákonu divočiny, podle něhož přežijí jen ti nejsilnější, ale také o lásce, laskavosti a její schopnosti měnit povahy stejně dobře, či dokonce lépe než prosté násilí. Bílý tesák je synem vlčice Kiče a Jednookého a jako jediný přežije z celého vrhu. Naneštěstí mu není dopřán osud volně se prohánět divočinou a vzápětí je odveden spolu se svou matkou, která je polodivokým chovancem indiánského bojovníka. Tesák vyrůstá v prostředí divokých bitev mezi indiánskými psy a sám se zatvrzuje, ke svým bohům vzhlíží pouze z povinnosti a sáně tahá jen za jídlo a vodu. Jeho indiánský majitel jej však brzy prodá do rukou Hezouna Smithe, který si velmi dobře uvědomuje Tesákovu divokost a nechává jej zabíjet ostatní psy v krutých psích zápasech. Dokáže Tesák odolat hrubosti, s níž je s ním zacházeno a otevřít ještě své divoké srdce záchraně, která je blízko?

 

Ukázka z audioknihy

 

Anne of Green Gables (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A1

One day, in Canada, an eleven year old girl, Anne, arrives at Green Gables. She is going to live with Marilla and Matthew Cuthbert, who are brother and sister. But Anne does not know that Matthew and Marilla want a boy and not a girl.

 

Ukázka z audioknihy

 

The Call of the Wild (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

Buck, a happy, quiet dog living in sunny California, is kidnapped and sent north to begin a new hard life as a sled dog during the Klondike Gold Rush. Read about his adventures and the many problems he has to face in this new cruel world. Discover how he begins to change and how he responds to the Call of the Wild.

 

Ukázka z audioknihy

 

David Copperfield (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

David Copperfield looks back on the first twenty-five years of his life. He is only eight years old when his mother, a young pretty widow, remarries. Unfortunately Mr Murdstone is not a good husband or father. David is sent away to school and only returns home when tragedy strikes. Unloved and unwanted, he is sent to work in a factory. But David is a resourceful boy and determines to find a better life for himself.

 

Ukázka z audioknihy

 

Destination Karminia (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

Young professor Peng is looking for archaeology  enthusiasts to help her in the search for the lost city of Karminia. Are you ready to follow her and her friends in this fascinating adventure? On the summit of Ben Nevis, in the Scottish highlands, an ancient city is hidden away. It can only be revealed in  the sunlight. Three youngsters who are passionate  about archaeology are going to discover the mysterious  Karminia.

 

Ukázka z audioknihy

 

Dracula (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A2

Transylvania to meet Count Dracula, he soon realises that he has made a big mistake. What is happening in the lonely castle? Where does Count Dracula go during the day? Why are there no mirrors? Bram Stoker’s classic story takes us, and Count Dracula, from the Transylvanian castle to a small port on the east coast of England. Then we move to London, in a desperate fight to save people from the new, the terrible, Un-dead.

 

Ukázka z audioknihy

 

Dubliners (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B2

An ambitious mother, a boy in love, a lonely older man, a cynical intellectual and a girl who dreams of a life in another country are just a few of Joyce’s Dubliners. In these realistic tales, Joyce reveals the hopes, fears and disappointments of his characters. He also shows us turnof- the-century Dublin in fascinating detail. This selection of eight stories from Dubliners includes Eveline, Araby and a two-part adaptation of Joyce’s novella, The Dead.

 

Ukázka z audioknihy

 

The Egyptian Souvenir (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A2

Sally wants to be a detective and her hobby is solving mysteries. But this time the mystery is really difficult! Read about Sally’s adventures and enjoy!

 

Ukázka z audioknihy

 

A Faraway World (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A2

Marquat, born in Cardiff, but with Nigerian parents is a typical teenager. He’s an intelligent, inquisitive boy but also sometimes insecure and shy. He hopes to do well in life and works hard to achieve his dreams. One day, unfortunately, he comes across racial prejudices because of the colour of his skin. However, just as he begins to think he’s alone, he discovers the value of friendship which will help him overcome any problem.

 

Ukázka z audioknihy

 

Frankenstein (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B2

Victor Frankenstein is a young, ambitious scientist who wants to make a better world, but does not understand the consequences of his work. Victor makes great advances in the study of medicine and biology and creates a new species of human being – one that is so terrifying it is known simply as ‘the monster’. In this fantastic adventure story, Victor and the monster fight an epic battle of courage and endurance. This science-fiction masterpiece asks questions about science that we are still asking today.

 

Ukázka z audioknihy

 

The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A1

His name is Arthur Gordon Pym. He comes from Nantucket. Nantucket is a town in America, near the sea. People from Nantucket are often sailors. His grandfather is a lawyer. He’s famous and he’s very rich. Gordon Pym is very lucky. He is only eighteen years old, but he has a small boat. Its name is the Ariel. He often goes sailing on the Ariel, near Nantucket. He has a good education and a dream: he wants to go to sea. This is the story of his adventures at sea. He meets pirates, a ghost ship, and storms. He visits Kerguelen’s Land, Prince Edward’s Island and Tristan da Cunha before arriving in Antarctica.

 

Ukázka z audioknihy

 

Great Expectations (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A2

Pip is born poor, but one day his life mysteriously changes. He is sent to London to learn to become a gentleman. But who is paying for his education? Who is paying for his life in London? We follow Pip as he grows up, falls in love and finally discovers the truth about himself. On the way, we meet…

 

Ukázka z audioknihy

 

The Great Gatsby (EN)

Audiokniha má obtížnost četby C1

“Gatsby?” asked Daisy urgently. “What Gatsby?” Could it be the same young army lieutenant whom Daisy Fay met five years ago – and who owns a sumptuous house on Long Island, where New York society enjoys the best parties on offer? Is it just coincidence that Gatsby lives across the bay from Daisy – now married to wealthy polo-player Tom Buchanan? As one man’s mysterious dream moves towards its ultimately tragic conclusion, Midwesterner Nick Carraway is drawn into the dark world of Gatsby’s past and present – a world of hidden frustrations and superficial relationships which perfectly illustrates the “careless and confused” nature of America’s Jazz Age.

 

Ukázka z audioknihy

 

Gulliver“s Travels (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A1

Gulliver is a doctor on a ship. He travels from England to many places. He meets little people and giants, he meets people from the past and horses who can talk. He also encounters pirates and terrible storms. Will he ever return home? Will he be happy in England?

Heart of Darkness (EN)

Audiokniha má obtížnost četby C2

Marlow, a man who has spent his life at sea, tells the story of a journey up the River Congo which changed his life. His journey upriver to find Kurtz, the charismatic head of a colonial trading station, takes him into the very heart of Africa and leads Marlow to question both Kurtz“s dubious methods and his own very nature. Conrad“s dark and powerfully evocative tale is a compelling study of inner conflict and a devastating critique of European imperialism.

The Hound of the Baskervilles (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A1

An old family document says that everyone who l ivesat Baskerville Hall is in danger from a terrifying animal which lives on Dartmoor. When Sir Charles Baskerville dies in a mysterious way, his nephew, the young Sir Henry Baskerville, comes to  live on Dartmoor. Is he in danger too? Is there really a dangerous animal on the moor, or did someone murder Sir Charles? Sherlock Holmes, the world-famous detective, is the only  person who can solve the case. Or can he? Even Holmes is worried.

In Search of a Missing Friend (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A1

What have the Black Hand Gang done? Have they kidnapped Wills, a brilliant young inventor? Where is he? Where have they taken him? No one knows where Wills has gone – and his best friends, the twins Harry and Camilla – are very worried. Last time they saw him, Wills was with the Black Hand Gang – and he looked extremely unhappy! Luckily, Wills has left the twins lots of clues to follow – maybe they’ll find him soon. You can solve the mystery, you can find Wills. You’ll discover his fantastic inventions too!

Jane Eyre (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

Jane Eyre is an orphan, and all alone in the world. But she is no ordinary young woman; despite her lonely and unhappy childhood, she is determined to succeed at a time when women had little freedom. When she meets the enigmatic Mr Rochester, however, her independent spirit is put to the test. Will Jane ever find the happiness she desires so much?

A Midsummer Night“s Dream (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A2

Theseus of Athens is looking forward to his wedding to Hippolyta, Queen of the Amazons. But two other youngcouples are not so happy: Hermia wants to marry Lysander, but her father doesn’t agree. Helena loves Demetrius, but he wants to marry Hermia. The King and Queen of the Fairies don’t love each other any more, so they start to play tricks on each other. They involve their fairies, the lovers and a group of Athenian workmen who want to be actors. It’s a very unusual Midsummer Night, perhaps it’s a dream.

Mrs Dalloway (EN)

Audiokniha má obtížnost četby C1

London 1923. The First World War has been over for five years, but the effects are still being felt all round the metropolis. A ocialite and politician’s wife prepares for one of her famous parties while somewhere else in the city an old friend contemplates the pain of past and present love, a war veteran struggles with his inner demons, and other characters live out the uncertainties and dramas of post-war English society. All touch each other in some way with their actions, directly or obliquely.

Oliver Twist (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A1

Oliver Twist is a poor orphan boy. He hasn’t got a mum or dad and he lives in a terrible place called the workhouse. One day, he makes the master of the workhouse very angry and his life changes forever… What will happen next to Oliver? Where will he go? Will he find a nice family to live with or will Fagin and his gang of thieves make Oliver stay with them? Read this exciting tale of life in 19th century England and find out!

The Picture of Dorian Gray (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

Late nineteenth-century London: a city of contrasts. Great wealth and terrible poverty, beauty and ugliness, purity and immorality. Oscar Wilde takes the reader into this strange and fascinating world through the strange story of the picture of Dorian Gray. Young, handsome and innocent, the aristocratic Dorian is visiting his friend, the kind and gentle painter Basil Hallward, when he meets Lord Henry Wotton. Entertaining and cynical, Lord Henry introduces Dorian to the idea of a world where the only value is beauty, and everything must serve this ideal. But how can Dorian survive ageing and ugliness? In front of his beautiful portrait, painted by Hallward, Dorian makes a terrible wish. This wish will come true, dragging Dorian into a world of the senses, of beauty and joy, but also of terror, of fear and ultimately of murder…

Pride and Prejudice (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

Mrs Bennet has five daughters and they are all unmarried. When rich, single Mr Bingley comes to live in the area, she is sure that he will be the perfect husband for Jane, the eldest Miss Bennet. Then proud Mr Darcy comes to stay with Bingley. Will any of the Bennet daughters be good enough for him? Lively, intelligent Elizabeth Bennet doesn’t think so. She dislikes Mr Darcy immediately. She prefers handsome soldier George Wickham, but is he all he seems? Why does Mr Darcy dislike him so much? Then Mr Collins comes to stay with the Bennets. Could he be the right man for Elizabeth?

Robin Hood (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

The daring and handsome nobleman Robin Hood is forced to live as an outlaw in Sherwood Forest, after the evil Sheriff of Nottingham kills his family and takes his land and money. With the help of his Merry Men, Robin becomes a hero, stealing from the rich to give to the poor.

Romeo and Juliet (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A2

The story of Romeo and Juliet is probably the most famous love story of all time. It is set in mediaeval Verona and follows Romeo, son of the house of Montague as he falls in love with Juliet, daughter of the rival house of Capulet. The story moves quickly towards its conclusion as bitter hate and ancient rivalry lead to tragedy. William Shakespeare’s play is retold here as an exciting story, making it accessible to learners of English.

The Secret Garden (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A2

One day, in India, nine-year old Mary wakes up and finds that she is completely alone. Back home in England, she is sent to live with an uncle she has never met. His house is a strange, lonely place where she will gradually discover secret after secret in a new and magical world.

Sense and Sensibility (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

Elinor is careful but Marianne is not. They both meet the man of their dreams, but will they find true happiness? Sense and Sensibility is Jane Austen’s classic story of two sisters who have a lot to learn about love.

Stories of Mystery and Suspense (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B2

In this reader you will find nine of Edgar Allan Poe’s most famous stories of mystery and suspense. They range from Gothic historical stories such as The Pit and the Pendulum, through to detective fiction like The Murders in the Rue Morgue and an early science fiction tale – A Descent into the Maelström. Ghostly mysteries such as Ligeia and The Fall of the House of Usher are also in the collection along with Poe’s masterpiece study of madness The Tell-Tale Heart.

The Adventures of Tom Sawyer (EN)

Audiokniha má obtížnost četby A2

Meet Tom Sawyer, a boy with a good heart who’s always in trouble with everyone: at home, in school and in church. With his best friends, Joe, Ben and Huckleberry, Tom lives an exciting outdoor life. But he begins to grow up when pretty Becky Thatcher comes to town, and when something terrible happens in this quiet town near the Mississippi.

The turn of the Screw (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B2

A young woman starts her first job as a governess in charge of two young orphans, Miles and Flora, at a country house called Bly. The children are beautiful and well-behaved, but are they too good to be true? When the governess starts to  experience strange visions, she suspects that the  children are hiding a terrible secret. Are there ghosts at  Bly, or is the governess going mad?  Henry James’s classic ghost story.

Val“s Diary (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

School’s over at last! Summer holidays are here but who wants to spend them in the countryside? Not Val, of course! She hates the country, but eventually she’ll change her mind. Guess why! Read her diary and find out. She tells her diary all about herself, her moods, her emotions and her dreams. This country holiday is really boring and she can’t stand it, but don’t despair … something very exciting will happen soon, thanks to Luke and the others!

Wuthering Heights (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B2

Cathy’s life is changed forever when her father brings home an abandoned child he names Heathcliff. As Cathy and Heathcliff grow up, their love for each other is as wild as the moors. But, can love overcome jealousy? Can forgiveness enter hearts filled with pain and suffering?

Macbeth (EN)

Audiokniha má obtížnost četby B1

Until, that is, he meets three evil witches after a battle against King Duncan“s enemies. They tell him that one day he, Macbeth, will be King of Scotland. This is the beginning of a story of ambition and evil, involving him and his calculating wife, Lady Macbeth. What follows leads them to terrible violence, murder, madness and ultimately to their own destruction.

Nákupní košík
Přejít nahoru